Energieke Regio Ondernemend Meierijstad (EROM) helpt met name bedrijven in de gemeente Meierijstad met energiebesparing, verduurzaming van energiestromen en het verduurzamen van hun gebouwen. Dit doen EROM door informatie te verstrekken, onafhankelijke advisering, energiescans, veranderende wetgeving, bijeenkomsten, begeleiding van projecten en het delen van ‘best practices’. Ook informatieverstrekking en maatregelen met betrekking tot de invoering van de Wet Milieubeheer per 1-7-2019 is onderdeel van de dienstverlening van EROM.
Energieke Regio Ondernemend Meierijstad (EROM)
Partners
Energieke Regio Ondernemend Meierijstad (EROM) wordt mogelijk gemaakt door: Gemeente Meierijstad, Platform Ondernemend Meierijstad (POM), Rabobank Hart van De Meierij en Rabobank Uden Veghel. Het succes van dit partnership zit in de verbindende kracht van de gezamenlijke netwerken.

Wat kan EROM voor jouw bedrijf betekenen?
Om te weten wat EROM voor jouw bedrijf kan betekenen kan contact worden opgenomen met de regiocoördinator Stefanie Claessens. Zij is per mail te bereiken via energiekeregio@pom.nl en per telefoon via: 06 – 81 22 39 20
Nieuws
- Informatieplicht Wel Milieubeheer: kijk op de website
- Led verlichting een verplichting? kijk op de website
- Meer zonnepanelen door Energieke Regio
De kennisgeving en bijeenkomst over de SDE+-regeling door EROM heeft resultaat gehad! EROM heeft voor de SDE+-najaarsronde diverse ondernemers mogen begeleiden met het indienen van een subsidieaanvraag. Totaal is voor 46.814 zonnepanelen subsidie aangevraagd; met de opwek daarvan kunnen 4000 huishoudens in Meierijstad van stroom worden voorzien. Een mooi resultaat. En er is nog meer goed nieuws. Dit zou de laatste SDE+-ronde zijn maar inmiddels is duidelijk dat er alsnog een openstelling gepland staat voor 2020!Op 17 oktober organiseerde EROM (Energieke Regio Ondernemend Meierijstad), een SDE+-bijeenkomst bij samenwerkingspartner Rabobank Hart van De Meierij.Tijdens deze bijeenkomst werd de Stimulering Duurzame Energieproductie (SDE+)-regeling uitgelegd. Die is er voor instellingen en bedrijven die willen investeren in het produceren van duurzame energie. De meest voorkomende duurzame energiebron is de zon. De productie van (groene) duurzame zonne-energie kost in de meeste gevallen meer geld dan grijze energie. De overheid ondersteunt ondernemers die toch kiezen voor groen en duurzaam. De subsidie vergoedt het verschil in de productiekosten tussen groene en grijze stroom voor vijftien jaar.EROM heeft na de bijeenkomst diverse ondernemers mogen helpen bij het indienen van een SDE+ subsidieaanvraag. In totaal is subsidie aangevraagd voor 46.814 zonnepanelen met een totaal vermogen van 16.385 Kilowattpiek. Dit genereert een elektriciteitsopbrengst van circa 14 miljoen kWh; het gemiddelde elektriciteitsverbruik van bijna 4.000 huishoudens in Meierijstad.Goed nieuws uit Den Haag. In tegenstelling tot wat eerder gemeld werd, komt er in 2020 toch nog een extra openstelling van de subsidie SDE+ in zijn huidige vorm. Dit kondigde Minister Wiebes begin november aan. Hiertoe wordt budget gebruikt dat in 2019 overblijft. Na deze SDE+-ronde zal later in 2020 de nieuwe SDE++-regeling van start gaan.
EROM adviseert ondernemers om ook volgend jaar in te schrijven op de SDE+-regeling. Enkele weken voorafgaand aan de opening van de ronde zal EROM weer een bijeenkomst organiseren. Houd de agenda daarom in de gaten. U wilt toch ook verdienen aan het opwekken van duurzame stroom!
Rekenvoorbeelden
KOOIJMANS
Duurzame investeringen:
852 zonnepanelen-installatie: €235.000
Extra kosten voor aanleg elektra: €23.500
Investering LED binnen en buiten: €145.000
Fiscale aftrekpost LED (EIA): €88.278
Opbrengsten zonnepanelen gedurende 15 jaar:
SDE-Subsidie (excl. correctiebedrag): €297.540
Beoogde opbrengst teruglevering: €255.141
Besparing energiekosten LED in 20 jaar (levensduur LED): €110.000
Eenvoudige Terugverdientijd LED: +5 jaar
Eenvoudige Terugverdientijd zonnepanelen: +7 jaar
ANGRO
Duurzame investeringen:
LED (materiaal en arbeidsuren): €36.750
Zonnepanelen installatie/elektra: €350.000
(opwek: 405.000kWh)
Opbrengst zonnepanelen per jaar:
SDE-Subsidie (excl. correctiebedrag) €50.625
Opbrengst teruglevering: €10.540
Totale kostenbesparing LED: €8.800
Eenvoudige Terugverdientijd LED: +4 jaar
Eenvoudige Terugverdientijd zonnepanelen: ±6 jaar
*) bedragen kunnen verschillen per onderneming en situatie
Inspiratie / best practices
Op bedrijventerrein Duin I in Schijndel staan vlak bij elkaar twee ondernemingen die Energie Neutraal zijn: Angro en Kooijmans. Beide familiebedrijven die klein zijn begonnen maar inmiddels internationaal opereren. Eric Serrarens (Angro) en Martien Kooijmans vertellen vol trots en enthousiasme over de verduurzamende maatregelen die zij hebben genomen. Energieke Regio Ondernemend Meierijstad (EROM) sprak met hen over het hele proces van bewustwording tot realisatie.
Kooijmans: “Het is de investering dubbel en dik waard!”
Drie jaar geleden was Martien Kooijmans nog helemaal niet bezig met verduurzaming en energiemaatregelen, maar inmiddels is het gehele bedrijf energieneutraal. Aanleiding was de nieuwbouw. Kooijmans was uit zijn voegen gegroeid; er was behoefte aan extra opslagruimte en besloten werd uit te breiden naar het aangrenzende perceel. Op de tekentafel speelde duurzaamheid direct een grote rol. De laad/losdokken werden voorzien van opblaasbare luchtkussens. Ook staan de dokken haaks op het pand zodat vrachtwagens sneller kunnen indraaien. “Vrachtwagens staan niet meer stationair te draaien voor ons kantoorpand; een besparing op brandstof voor de transporteur en minder fijnstof en overlast op de weg.” In plaats van de hoogte in te bouwen is gekozen voor een grote kelder van 1000m2. De constante temperatuur is ideaal voor de opslag van goederen. Het lichtplan voor de bestaande- en nieuwbouw voorzag in veel lichtkoepels, ondersteund met LED verlichting. Aan warmte heeft Kooijmans geen gebrek. Middels de geautomatiseerde verbranding van houtrestafval worden de gebouwen verwarmd. Er is geïnvesteerd in warmteterugwinning in de ventilatie, laag temperatuur stralingswarmte door middel van plafondverwarming en extra isolatiemaatregelen in het gehele gebouw. Dit om met de bestaande warmte-installatie de extra 3500m2 uitbreiding te kunnen verwarmen. Met deze maatregelen zijn tevens de arbeidsomstandigheden verbeterd en daarmee het welzijn van de medewerkers. “Warme lucht van de verbrandingsoven en koele lucht uit de kelder zorgen bij elk weertype voor een prettig en gezond binnenklimaat en het heldere licht voor een fijne werkplek.” Maar het energieverbruik van o.a. de zaag- en houtfreesmachines, de imposante afzuiginstallaties en het laden van de elektrische hef- pallet- en orderpicktrucks was nog steeds zo’n 250.000 kWh per jaar. De daarvoor benodigde elektriciteit wordt nu opgewekt met de onlangs geplaatste 852 zonnepanelen. Daarmee is Kooijmans sinds juli dit jaar officieel ENG (EnergieNeutraalGebouw). “Het is de investering dubbel en dik waard!”

Martien heeft nog één wens: in de zomermaanden worden meer dan 20 containers houtkrullen afgevoerd omdat de warmtebehoefte dan beperkt is tot alleen de droogkamer. ”Als deze hoeveelheid ook wordt verbrand, de rookgassen worden overigens gecentrifugeerd, kan er door middel van bodemopslag ongeveer 80 graden warmte in de grond worden opgeslagen waarmee bedrijfsruimtes op een naastgelegen terrein verwarmd kunnen worden. De 10 graden bodemtemperatuur kan benut worden om mee te koelen in de zomer. Dat scheelt weer vele tonnen CO2.”
“Het hele proces van verduurzamen was voor mij bijzonder om mee te maken. We hebben het groots aangepakt.
Het gevoel is grandioos als je energie neutraal bent. Maar we denken verder in de verlaging van het ecologische footprint van het bedrijf. Dat het met het milieu, de natuur en opwarming van de aarde de verkeerde kant uit gaat, kunnen we naar mijn mening niet meer ontkennen. Het baart me zorgen, maar we zijn trots op onze bijdrage aan de verbetering van ons milieu.
Angro: “Als het beter en netter kan en het zijn zinvolle investeringen, waarom zou je het dan niet doen?”
Het bewustzijn voor duurzaamheid is bij Angro langzaam gegroeid met de toenemende aandacht voor duurzaamheid in de keten. De laatste jaren kwamen bij de afdeling Kwaliteit steeds vaker vragen binnen van klanten die willen weten hoe het met het duurzaamheidsbeleid bij toeleveranciers gesteld is. Angro ging daarover in overleg maar wilde zelf ook het goede voorbeeld geven. “Als het beter en netter kan, als het zinvolle investeringen zijn en je kunt het dragen, waarom zou je het dan niet doen?”

Het huidige bedrijfspand is in 2008 gebouwd. Zonder bijzondere duurzame maatregelen. “Het bewustzijn was er toen nog niet; de beweegreden was toen hoofdzakelijk financieel”. Toch werden bij de bouw al voorzieningen doorgevoerd die we nu ‘duurzaam’ zouden noemen, maar toen ook al rendabel waren vanwege energiebesparing. De 10-jaar oude warmtepomp voorziet nog steeds in warmte en koeling; dit balans systeem geeft energiebesparing. En de verlichting werd direct sensor gestuurd gemaakt. De investering in degelijke, warme bedrijfskleding zorgt dat de gasverwarming in de opslaghallen nauwelijks aan hoeft.
Toegenomen bewustwording was de reden om in 2018 verdere duurzame maatregelen te nemen: de overstap naar LEDverlichting en een zonnepanelen-installatie. Het ombouwen van de TL armaturen naar LED bleek relatief eenvoudig. Eenvoudig maar zeer arbeidsintensief als je 1050 armaturen hebt hangen. Dus heeft het personeel geleerd hoe de bestaande armaturen geschikt te maken voor LED-buizen. De LED-buizen kocht Eric zelf. In de ‘loze’ uren en op zaterdag paste het personeel op een hoogwerker één voor één de armaturen aan. Hierdoor bleven de investeringskosten tot het minimum beperkt. De energiekosten van de verlichting zijn ongeveer gehalveerd: “We gaan van 56 naar 24 watt en het verbruik van de voorschakelaar valt weg.” Maar óók de onderhoudskosten zijn gehalveerd door de langere levensduur en constante lichtkwaliteit.
Alle benodigde energie – en meer – wordt opgewekt met zonnepanelen. De opdracht werd bewust gegund aan een bedrijf uit Schijndel. Deze kwam met het idee om enkele panelen in een afwijkende uitvoering te installeren zodat iedereen die over Duin I vliegt ANGRO in de zonnepanelen kan lezen.
Angro is nu Energie Neutraal maar heeft toch nog wensen: “We zouden voor de auto’s van de buitendienst nog wel een milieuvriendelijkere oplossing willen maar op dit moment is dat nog niet haalbaar omdat de auto’s te veel kilometers per dag maken.”
EROM
Angro en Kooijmans zijn Energie Neutraal. Dat kan uw bedrijf ook worden! EROM helpt u graag ‘verdienen aan duurzaamheid’. Wij zijn een non-profit organisatie. Onze onafhankelijke adviseurs geven een betrouwbaar advies over kleine en grote aanpassingen waarmee bedrijven energiezuiniger kunnen worden. Goed voor de portemonnee én het milieu. Dat die twee zaken heel goed samengaan rekenen wij graag voor.
Agenda
Contact
Stefanie Claessens
E: energiekeregio@pom.nl
T: 06 – 81 22 39 20
